Inteligentne oświetlenie to technologia, która jest coraz częściej stosowana w domach mieszkalnych. Ten zaawansowany system pozwala w wygodny sposób sterować pracą świateł, eliminując niedogodności związane z ich obsługą oraz sprzyjając zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną. Z jakich powodów warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Bezproblemowy montaż

Jeszcze kilka lat temu wykonanie instalacji inteligentnego oświetlenia wiązało się z koniecznością rozkładania odpowiednich kabli oraz ukrycia ich w ścianach. Obecnie możliwe jest zastosowanie systemu specjalnych włączników – montowanych w miejscu tradycyjnych egzemplarzy, które następnie są podłączane do dedykowanej centrali. Sterowane takim rozwiązaniem odbywa się za pomocą aplikacji na smartfona lub laptopa, który pozwala kontrolować wszystkie wpięte do układu lampy w poszczególnych pomieszczeniach.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Inteligentny system oświetlenia znacząco ogranicza konieczność ręcznego włączania i wyłączania światła. Lampy pracujące w takiej instalacji samoczynnie uruchamiają się, gdy wchodzimy do pokoju oraz gasną, gdy opuszczamy przestrzeń. Możliwe jest czasowe ustawienie pracy wybranych źródeł światła, które będą załączać się w określonych przez nas dniach i godzinach. Dzięki wyeliminowaniu problemu przypadkowego pozostawiania świecących lamp oraz możliwości ich zdalnego gaszenia, obniżeniu ulegną także comiesięczne rachunki za energię elektryczną.

Lepszy komfort eksploatacji

Inteligentne oświetlenie to rozwiązanie, które pozwoli nam stworzyć optymalny nastrój w pomieszczeniu. Dostosowuje ono poziom natężenia światła oraz ilość uruchomionych lamp do czynności, jaką aktualnie wykonujemy. System ten może być także wyposażony w czujniki jasności – zmierzchowe i światła dziennego, regulując moc kinkietów i żyrandoli w zależności od warunków panujących na zewnątrz budynku. Dodatkowo w każdym momencie możemy samodzielnie za pomocą smartfona lub laptopa zmienić wybrane parametry, jeszcze lepiej dopasowując działanie lamp do naszych potrzeb.

Poprawa bezpieczeństwa

Możliwość zdalnego sterowania oświetleniem bądź zaprogramowania go na wybrany okres skutecznie poprawia poziom bezpieczeństwa naszego mieszkania. W sytuacji, gdy wyjeżdżamy na pewien czas, samoczynnie uruchamiające się lampy będą symulować naszą obecność, odstraszając potencjalnych włamywaczy. Jeżeli będziemy posiadać dostęp do Internetu, z każdego miejsca na świecie własnoręcznie włączymy wybrane źródła światła. Jeśli jednak będziemy całkowicie poza zasięgiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawczasu precyzyjnie zaprogramować pracę lamp na okres naszej nieobecności.

Inteligentne oświetlenie to propozycja, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Choć nie jest to najtańsza inwestycja, powoli staje się standardem w nowo powstających budynkach. Pozwala znacząco ograniczyć koszt ich eksploatacji oraz poprawić komfort korzystania z wnętrza, pomagając nam także dbać o środowisko i domowy budżet.