Urządzając swoją łazienkę, powinniśmy niezwykle starannie podejść do doboru lamp. Mają one bowiem dwojaką rolę. Z jednej strony rozjaśniają pomieszczenie i zwiększają jego funkcjonalność, z drugiej – są odpowiedzialne za ogólną estetykę wnętrza. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane modele żyrandoli, kinkietów i plafonów, które będą stylowe, a zarazem komfortowe w codziennej eksploatacji. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Podstawowe typy lamp do łazienki

W każdej łazience powinniśmy zastosować przynajmniej dwa źródła światła. Podstawą jest oświetlenie sufitowe – żyrandol dopasowany do wysokości pomieszczenia lub praktyczny plafon, idealny do niewysokich wnętrz. Taka lampa zamocowana w centralnym punkcie sufitu równomiernie rozjaśni całą przestrzeń, pozwalając na komfortową kąpiel, przebranie się czy skorzystanie z toalety. Prócz głównego oświetlenia, powinniśmy zdecydować się na boczne źródła światła. W tej roli najlepiej sprawdzą się kinkiety, umieszczone w sąsiedztwie umywalki lub lustra. Ułatwią nam one wykonanie makijażu czy codzienną pielęgnację, wspierając przy tym działanie lampy sufitowej. W łazience pożądane będzie również oświetlenie dekoracyjne. Niewielka lampka stojąca czy schowane pod zabudową kartonowo-gipsową ledowe paski dodadzą pomieszczeniu przytulnego lub nowoczesnego klimatu, podkreślając jego atuty i stylowy charakter.

Moc i barwa światła do łazienki

Aby oświetlenie łazienkowe było komfortowe w bieżącym użytkowaniu, a jednocześnie zwiększało estetykę wnętrza, konieczne będzie prawidłowe dobranie jego mocy i barwy. Moc światła powinna być dopasowana przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Przyjęło się, by na 1 m2 przypadało 500lx. Jakie żarówki wybrać? W niedużej łazience o powierzchni około 5-6 m2 możemy zastosować źródła światła o łącznej mocy około 150 W. W większym pomieszczeniu, którego wielkość podłogi wynosi około 10-12 m2, sprawdzą się żarówki o wspólnej mocy około 250 W. Jeżeli w trakcie codziennej toalety wolimy bardziej nastrojowy klimat, moc żarówek możemy zmniejszyć o połowę. Zwróćmy także uwagę na barwę światła, mającą niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Lampy o ciepłej temperaturze barwowej sprawią, że łazienka wyda się bardziej przytulna i kameralna, ułatwiając nam odprężenie się. Żarówki o neutralnej barwie warto natomiast zastosować koło lustra, gdzie dobrze odwzorowują one kolory i pozwalają na wykonanie perfekcyjnego makijażu.

Klasa szczelności lamp łazienkowych

Prócz doboru odpowiednich typów lamp oraz optymalnej mocy i barwy żarówek, powinniśmy pamiętać jeszcze o jednej ważnej kwestii. Plafony, kinkiety czy żyrandole do łazienki muszą być szczelne i odporne na kontakt z wilgocią. Koło wanny, prysznica czy umywalki zastosujmy zatem modele o klasie szczelności IP44. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że przypadkowe ochlapanie lampy zagrozi zwarciem lub porażeniem prądem, mogącym prowadzić do tragicznych skutków.

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki? Przystępując do zakupu – prócz estetyki lampy – zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów. Dobierzmy przynajmniej dwa modele, które staną się głównym i dodatkowym źródłem światła, wyposażmy je w żarówki o optymalnej mocy i barwie oraz wybierzmy produkty o wysokiej klasie szczelności. Stosując się do tych wskazówek zyskamy pewność, że nasze lampy łazienkowe będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i bezpieczne w codziennej obsłudze.