Kuchnia rodem z PRL-u to częsta fascynacja tych, którym znudziła się monotonia błyszczących powierzchni szafek kuchennych i minimalistycznego współczesnego wystroju. Styl retro, nawiązujący do lat 60 i 70 ubiegłego wieku oferuje więcej kolorów, gadżetów, przytulności i urozmaicenia w kuchni.

retro_kuchnia

Jakie meble i sprzęty wybrać do kuchni w stylu retro?

Meble kuchenne retro mogą obejmować zarówno wciąż popularne wtedy kredensy z licznymi szafeczkami, szufladkami do przechowywania. W górnej części meble te posiadały często przeszklenia ze szprosami. Potem zaczęły je wypierać ciągi szafek kuchennych z blatem, charakteryzujące się obecnością okrągłych drewnianych gałek lub podłużnych metalowych uchwytów. Powierzchnia szafek mogła być gładka, najczęściej półmatowa, ale często można było spotkać też frezowania. Współczesną wyspę kuchenną zastępował stół często przykryty kolorową ceratą, przy którym ustawiano drewniane taborety lub krzesła z ażurowym drewnianym oparciem. Charakterystyczną cechą sprzętów kuchennych z tamtych lat były zaokrąglenia kantów. I o ile szafki kuchenne stylizowane na retro znajdziemy bez problemu, to już z lodówką, czy kuchenką może nie być tak łatwo. Można jednak spokojnie kupić nowoczesne sprzęty do zabudowy i dyskretnie je w niej umieścić. Dobrze byłoby też zainstalować ceramiczny zlewozmywak.

Kuchnia w stylu retro – kolory i dodatki

Przytulność i domową atmosferę kuchnia w stylu retro zyskuje głównie dzięki dodatkom i kolorystyce. W odróżnieniu od stylizacji nowoczesnych, w kuchni retro było więcej gadżetów stojących na blacie, czy wiszących na ścianach. Malowana ceramika użytkowa, drewniane zestawy łyżek i szpatułek często ozdabiane regionalnymi wzorami ludowymi to pożądane elementy wystroju kuchni w stylu retro. Mogą pojawić się w niej też inne gadżety, jak ręczny młynek do kawy, czy mosiężny moździerz. Ściany z powodzeniem ozdobią zawieszone na nich malowane talerze. Te wszystkie kolorowe dodatki wnosiły duże urozmaicenie do kolorystyki kuchni. Spotykało się wśród nich często cale zestawy malowanych ręcznie pojemników z niebieskimi wzorami, ale nie brakowało też żółci, czy czerwieni. Obecnie wciąż można kupić takie malowane cuda, które będą znakomitym dodatkiem do kuchni w stylu retro. Kuliste szklane klosze lamp, najczęściej mlecznobiałe są również charakterystycznym elementem wyposażenia, a także kolorowe zasłonki, dostosowane do kolorystyki całej kuchni. Łagodne beże, ciepłe odcienie bieli, błękity, odrobina czerwieni, czy pomarańczu pomogą stworzyć klimat kuchni w stylu retro. Na ścianie nad blatem mogą pojawić się popularne wtedy kwadratowe „kafelki”. Podłoga powinna być ciepła, najlepiej wyłożona popularnym w latach 60 linoleum, znanym obecnie jako wykładzina PVC.

Urządzenie kuchni w stylu retro nie jest trudne, ponieważ wciąż można kupić okazyjnie wiele rzeczy z tamtych czasów, które znakomicie się do wystroju nadadzą. Jest to dobry pomysł dla wszystkich, którzy pragną ciepłego przytulnego wnętrza, znacznie różniącego się od popularnego obecnie minimalistycznego wzornictwa sprawiającego wrażenie sterylnej nieprzyjaznej człowiekowi kuchni.