Okna PCV to niezwykle popularne rozwiązanie, które cechuje się wysoką estetyką, trwałością i przystępną ceną zakupu. Aby wybrane przeszklenia służyły nam przez wiele lat, a przy tym były energooszczędne i funkcjonalne, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Czym kierować się przy wyborze okien PCV?

okan_pcv

Pakiet szybowy

Najprostsze okna są wyposażone w pakiet jednokomorowy, złożony w dwóch tafli szkła, który jednak nie spełni wymagań osób poszukujących energooszczędnych przeszkleń. Znacznie lepsze parametry zapewnią nam okna PCV z zestawem dwukomorowym, wykonanym z trzech szyb. Ich tafle mogą zostać dodatkowo pokryte powłoką niskoemisyjną, podnoszącą izolacyjność cieplną. Godne polecenia są również ciepłe ramki dystansowe czy wypełnienie przestrzeni międzyszybowej kryptonem. Na życzenie inwestora, producent okien może wykonać szyby bezpieczne – z nietłukącego szkła, hartowane, antywłamaniowe, samoczyszczące lub o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Okucia okienne

Okucia to elementy odpowiadające za bezpieczeństwo i wygodę obsługi okna oraz determinujące sposób otwierania skrzydeł. Wpływają one na wysiłek, jaki musimy włożyć w uchylenie okna, a także jego bezawaryjność czy ilość możliwych stopni rozwarcia. Wybierając okucia okienne, warto zdecydować się na modele umożliwiające mikrowentylację lub posiadające ogranicznik otwierania. Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, dobrze będzie wybrać klamki z kluczykiem. W okolicy narażonej na częste włamania praktyczne mogą okazać się także zaczepy antywyważeniowe.

Parametr izolacyjności cieplnej

Przenikalność cieplna Uw to jeden z najważniejszych parametrów współczesnych okien. Odpowiada ona za ograniczenie ucieczki ciepła z wnętrza budynku przez otwory okienne. Wpływ na wysokość Uw ma przede wszystkim zastosowany pakiet szybowy, wypełniający go gaz oraz dodatkowe, wspomniane wcześniej udogodnienia – takie, jak ciepłe ramki czy powłoki. Od 2021 roku przeszklenia montowane w domach muszą posiadać Uw nie przekraczające 0,9 W/(m²·K) w egzemplarzach pionowych oraz 1,1 W/(m²·K) w modelach dachowych.

Inne ważne współczynniki

Wybierając nowe okna PCV – prócz parametru Uw – powinniśmy wziąć pod uwagę także inne, istotne współczynniki. Pierwszym z nich są właściwości akustyczne Rw, podawane w decybelach. W spokojnej okolicy możemy zastosować okno o Rw równym 33 dB, w hałaśliwej lepiej będzie wybrać model z Rw = 45 dB. W miejscach narażonych na częstą działalność złodziei przydadzą nam się okna o podwyższonej klasie odporności na włamanie – takiej, jak RC-2. W budynkach z wentylacją mechaniczną okna powinny być maksymalnie szczelne. W takim przypadku wybierzmy modele o jak najwyższej klasie przepuszczalności powietrza. Jeżeli zależy nam na trwałości i bezawaryjności przeszkleń, zwróćmy także uwagę na klasę ich wytrzymałości mechanicznej – im wyższa będzie, tym lepiej.

Aby wybrać najlepsze okna PCV, powinniśmy zawczasu zapoznać się z ich najważniejszymi parametrami. Orientując się w takich zagadnieniach, jak okucia, pakiety szybowe, współczynnik przenikalności cieplnej czy izolacyjności akustycznej, łatwiej dobierzemy przeszklenia, które idealnie spełnią nasze wymogi i będą komfortowe w codziennej eksploatacji.