Każde wnętrze może po pewnym czasie potrzebować odświeżenia. Wraz ze zmieniającymi się trendami i preferencjami domowników konieczne bywa przeprowadzenie metamorfozy. Wiele osób obawia się dużych zmian i wysokich kosztów. Warto jednak wiedzieć, że pomieszczenie może uzyskać zupełnie inny wygląd już dzięki kilku nowym akcentom. Ogromną rolę odgrywają tutaj kolory. Dobrym sposobem na zmianę aranżacji może okazać się samodzielne barwienie tkanin. Jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Zmienione wnętrze przy pomocy barwników do tkanin

Jak stworzyć modną aranżację dzięki barwnym tkaninom?

Dobór barw wpływa na charakter całego wystroju. Kolorowe materiały wykorzystywane są jako narzuty na kanapę, obrusy, zasłony, firany, poszewki na poduszki i wiele innych. Barwniki do tkanin bywają kojarzone z nierównomiernym natężeniem kolorów na koszulkach z lat 70′. Warto jednak wiedzieć, że przy tradycyjnym nakładaniu pigmentów uzyskuje się jednolite zabarwienie.

Wśród aktualnych trendów pojawia się coraz więcej nietypowych połączeń kolorów. Proponujemy wykorzystać ten fakt dla uzyskania modnych efektów. Jakie rozwiązania okażą się korzystne? Mogą to być np. intensywnie turkusowe zasłony w salonie z szarymi ścianami. Poszewki poduszek położonych na szarej kanapie warto zabarwić na kolor fuksji lub wyrazistą zieleń. W aranżacji vintage sprawdzą się dodatki w kolorze butelkowej zieleni i delikatnego różu. We wnętrzach skandynawskich warto umieścić musztardowożółte akcenty. O czym pamiętać planując farbowanie materiałów?

Barwienie tkanin – poradnik

Przed zakupem odpowiednich barwników należy wziąć pod uwagę rodzaj posiadanych materiałów. Zalecamy farbować tkaniny naturalne, które najlepiej „łapią” kolor. Dobrym wyborem będą też materiały mieszane, w których składzie jest nie więcej niż połowa włókien syntetycznych. W przypadku sztucznych tkanin konieczny jest zakup dedykowanych im chemikaliów, które mogą być nieco droższe od tych uniwersalnych. Jak nadać akcesoriom nowego koloru?

Wśród dostępnych rozwiązań pojawiają się dwa popularne sposoby farbowania materiałów. Pierwszy z nich polega na rozpuszczeniu barwnika we wrzątku i przelania do dużego naczynia lub wanny z letnią wodą. W tak przygotowanej cieczy zanurza się tkaninę i pozostawia do całkowitego zabarwienia. Następnie płucze się ją w wodzie z octem. Szczegółowe dane są zwykle podane przez producenta specyfiku. Możliwe jest też farbowanie z wykorzystaniem pralki. Farbkę wsypuje się na miejsce proszku, a automat ustawia na 40-60°C bez wirowania. W tym przypadku również dodaje się ocet. Wykorzystanie jednego z tych sposobów pozwoli osiągnąć pożądane efekty. Dlaczego polecamy takie rozwiązanie?

Dlaczego warto wybrać barwniki do tkanin?

Samodzielne barwienie pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze. Zamiast kupować nowe przedmioty, można wykorzystać materiały już posiadane. Jest to też dobry sposób na personalizację akcesoriów i odnalezienie kolorów, które nie są dostępne w sklepach. Możliwe jest również nadanie ciekawych barw ulubionym elementom wyposażenia. Zmiana koloru zasłon lub narzuty odświeży charakter całego wnętrza.