Dobór odpowiedniego łóżeczka dla dziecka jest jednym z najważniejszych zagadnień dla przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców. Powinno ono być wygodne w użytkowaniu, komfortowe dla dziecka, a zarazem bezpieczne. Najczęściej wybieramy pomiędzy tradycyjnym łóżkiem o odpowiednim rozmiarze a kołyską. Jakie zalety i wady posiadają poszczególne rozwiązania?

Kołyska czy łóżeczko?

Łóżeczko dla dziecka

Standardowe łóżeczko w rozmiarze 120×60 cm jest najczęstszym wyborem rodziców poszukujących mebli dla dziecka. Może ono być zbudowane z drewnianych szczebelek lub materiałowej siatki i tworzyw sztucznych oraz uzupełnione o odpowiedni materac. Najczęściej posiada kilka regulowanych poziomów, które umożliwiają dopasowanie wysokości do wieku i rozwoju maleństwa. W sprzedaży dostępne są także składane modele turystyczne, które sprawdzą się w trakcie podróży, jak również codziennego użytkowania w domu.

Aby zapewnić dobry kontakt z dzieckiem i ułatwić opiekę nad nim – szczególnie w porze nocnej – możemy zdecydować się na łóżeczko dostawiane do materaca rodziców. Umożliwia ono utulenie i nakarmienie niemowlęcia bez konieczności wstawania. Jakie jeszcze zalety i wady posiadają łóżeczka dla dzieci?

  • Większość modeli – zarówno drewnianych, jak i materiałowych – ma wyjmowane szczebelki lub odpinany bok, które pozwalają na samodzielne wchodzenie i wychodzenie nieco większemu dziecku.
  • Łóżeczka z tworzyw sztucznych często posiadają w zestawie moskitierę, pałąk z zabawkami, dopasowany przewijak czy dodatkowy koszyk na zabawki.
  • Są one wyjątkowo stabilne, zapewniając maksymalny poziom bezpieczeństwa niezależnie od wieku dziecka.
  • Niejaką wadą tradycyjnych modeli jest ich stosunkowo duży rozmiar; w konsekwencji zajmują one więcej miejsca w mieszkaniu. Jednocześnie pozwalają na dłuższe użytkowanie, służąc dziecku nawet przez kilka pierwszych lat życia.

Kołyska dla niemowlęcia

Coraz więcej rodziców decyduje się także na zakup drewnianej lub materiałowej kołyski, odpowiedniej dla noworodka i niemowlęcia przez kilka pierwszych miesięcy jego życia. Możliwość kołysania pozytywnie wpływa na rozwój i samopoczucie maleństwa, ułatwiając jego uspokojenie i sprzyjając zasypianiu.

Tradycyjne kołyski są stosunkowo niewielkie – zazwyczaj ich rozmiar wynosi w granicach 90×40 cm. Są one dedykowane dla dzieci w wieku do pół roku, które jeszcze samodzielnie nie podnoszą się i nie przemieszczają. Jednocześnie ich nieduży wymiar jest ważną zaletą dla osób, którym brakuje miejsca na ustawienie większego łóżka.

Bezpieczna kołyska dla niemowlęcia powinna być stabilna, eliminując ryzyko przewrócenia się i wypadnięcia dziecka. Często jest ona wyposażona w kółka, ułatwiające jej przemieszczanie; dzięki temu możemy obserwować maleństwo przez cały dzień, bez względu na miejsce, w którym się obecnie znajdujemy. Może ona posiadać także regulację wysokości materaca, opuszczany bok czy funkcję automatycznego bujania. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się również modele podwieszane kołyszące się pionowo, które zdaniem naukowców są korzystniejsze dla rozwoju dziecka.

Mebel do spania jest niemal obowiązkowym elementem w każdym mieszkaniu, w którym pojawił się malutki domownik. W pierwszych miesiącach jego życia doskonale sprawdzi się mobilna kołyska, ułatwiająca opiekę nad niemowlęciem. W późniejszym czasie niezbędne będzie jednak większe, tradycyjne łóżeczko, które zapewni optymalny poziom bezpieczeństwa, a zarazem spokojny i komfortowy wypoczynek dzieciom w wieku od kilku miesięcy do kilku lat.