Oczekiwanie na dziecko to niesamowity czas dla wszystkich rodziców. Oprócz radości niesie on ze sobą także wiele wyzwań i obowiązków, które trzeba spełnić przed przyjściem malucha na świat. Jednym z nich jest odpowiednie przygotowanie pokoju dla dziecka. Jego przestrzeń musi być właściwie zaplanowana, aby zmieściły się w nim wszystkie niezbędne meble oraz akcesoria, które będą przydatne w codziennej pielęgnacji. Warto także urządzenia pokoju dziecięcego rozłożyć w czasie, aby uniknąć jednorazowych dużych wydatków oraz stresu.

Pokój dla niemowlaka

Planowanie prac w pokoju dziecięcym

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć podczas aranżacji dziecięcego pokoju jest wybór koloru ścian. Zdecydowanie warto zdecydować się na neutralne, jasne kolory, które tworzą neutralne tło zarówno dla mebli, jak i dekoracji. W pokojach dla noworodków najlepiej sprawdzą się różne odcienie bieli oraz pastelowe kolory. Działają one wyciszająco i wprowadzają przytulną atmosferę bezpieczeństwa. Malowanie ścian na takie kolory minimalizuje także ryzyko tego, że szybko się znudzą i trzeba będzie malować je na nowo. Bardzo ważne jest także dokładne zaplanowanie poszczególnych stref w pokoju. Miejsce do wypoczynku oraz snu, czyli łóżeczko musi być usytuowane z dala od okna oraz kaloryfera. Warto ustawić je w takim miejscu, aby był do niego dostęp z trzech stron, co zdecydowanie ułatwi wkładanie oraz wyciąganie z niego noworodka. Trzeba także wydzielić miejsce na meble do przechowywania. Noworodki trzeba chronić przed ostrym i intensywnym światłem, dlatego w pokoju trzeba założyć żaluzje lub rolety, które pozwolą kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza pokoju. 

Jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Najważniejszym meblem w pokoju noworodka jest przede wszystkim łóżeczko. Najlepiej, aby miało ono możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu będzie ono rosło wraz z dzieckiem. Warto zdecydować się na model wykonany z drewna z wyjmowanymi szczebelkami. Bardzo ważny jest także wybór materaca do łóżeczka. Musi być on wygodny, aby zapewniał komfortowy sen oraz wypoczynek. Nie może być też zbyt twardy, ani zbyt miękki, ponieważ może to powodować problemy z kręgosłupem oraz prawidłowym rozwojem. W pokoju dziecka powinien znaleźć się również przewijak. Jego wysokość musi być dopasowana do wysokości rodziców, co zapewni wygodne korzystanie z niego. Niezwykle istotne jest także wyposażenie pokoju w komodę oraz miejsce do przechowywania. Muszą być one pojemne na tyle, aby bez problemu zmieściły ubranka, pościel oraz artykuły higieniczne oraz kosmetyki pielęgnacyjne. Dzięki temu wszystkie niezbędne rzeczy będą zawsze w zasięgu ręki. Blisko łóżeczka powinien znaleźć się fotel, który przyda się podczas karmienia oraz usypiania dziecka. Musi być on wygodny, aby zapewnił komfort nie tylko rodzicom, ale także dzieciom. Można zdecydować się na model z podnóżkiem, który sprawi, że korzystanie z niego będzie jeszcze bardziej przyjemne. 

Urządzenie pokoju dla noworodka to bardzo ekscytujące, a zarazem wymagające zadanie. Właściwie wyposażona i zaaranżowana przestrzeń sprawi, że zarówno noworodek, jak i jego opiekunowie będą czuć się w nim komfortowo.