Kolorystyka wnętrza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Z tego względu zawsze bardzo dokładnie powinniśmy przemyśleć kompletną, barwną koncepcję urządzanej przestrzeni. Sypialnia to strefa prywatna w mieszkaniu. W tym miejscu można więc swobodnie poeksperymentować z kolorystyką. Z jednej strony zdecydować się możemy na żywiołowe barwy, które dodają energii do działania, motywują i inspirują. Przeciwstawną opcją są kojące kolory, które pozwolą się wyciszyć i zrelaksować po intensywnym dniu. 

Ekstrawaganckie kolory w sypialni – dla odważnych właścicieli nietuzinkowych przestrzeni

Decydując się na dominację energetyzującej kolorystyki w sypialni szczególnie uważać musimy, by całościowa aranżacja była spójna i pozbawiona chaosu. Bardzo istotne jest umiejętne dopasowanie kompozycji barw oraz wykorzystanych materiałów. Jak osiągnąć taki efekt? Otóż dynamizm przestrzeni można śmiało zaakcentować poprzez odpowiednie udekorowanie jednej ze ścian w sypialni. Mowa jest w tym przypadku o ścianie najbardziej przyciągającej uwagę i najczęściej jest to powierzchnia za wezgłowiem łóżka. Pozostała aranżacja wnętrza powinna harmonizować z nią kolorystycznie.

Ścianę można na przykład ozdobić efektowną, wymyślną tapetą wysokiej jakości. Modne są współcześnie kwieciste tapety o żywiołowej, ciemnej kolorystyce. Na topie jest burgund, granat, butelkowa zieleń, dynamiczny żółty oraz elegancka czerń łączona z ciepłym złotem, tak bardzo charakterystyczna dla powracających do łask stylizacji art déco. Bardzo pożądane są również przyciągające uwagę dynamiczną kolorystyką, nowoczesne tapety z geometrycznymi motywami. W sypianiach industrialnych zastosować można fantazyjną fuzję czerni z kolorem ceglanym, szarym i ciemno brązowym. Bardzo pożądane są dziś także ręcznie malowane tapety na jedwabiu, które doskonale odnajdą się chociażby w oryginalnych sypialniach w stylu japandi.

Kontrastowe kolory w sypialni z powodzeniem zastosować można również w postaci obrazów drukowanych na płótnie, czy też oryginalnych dzieł znanych artystów lub nawet oszałamiających murali. Najbardziej energetyzujące połączenie barw to kombinacja czerwieni, pomarańczu i różu. Jeśli otoczenie pozostanie stonowane, taki eksperyment z pewnością się powiedzie. 

Kolory w sypialni zbieżnej z nurtem slow – zwolnijmy… i wyciszmy się..

Sypialnia o spokojnej atmosferze może zostać urządzona przy wykorzystaniu bardzo szerokiej gamy kolorów, które szczególnie w tym roku bardzo przypadły do gustu światowej sławy architektom wnętrz. Modne, wyciszające, pastelowe barwy to subtelne beże, żółcienie, jasne kolory niebieskie, jasne brązy, różne odcienie bieli, czy też delikatne róże, świetnie odnajdujące się w sypialniach kobiecych. Mowa jest w tym przypadku o ciepłej, przytulnej i komfortowej kolorystyce. 

Tego rodzaju, stonowane barwy sprawdzą się wyśmienicie w przypadku eleganckiej sztukaterii w sypialni glamour oraz w minimalistycznych pomieszczeniach skandynawskich. Zgodnie z najnowszymi trendami, pamiętajmy o ociepleniu sypialni scandi także i kolorowymi akcentami. W żadnym wypadku nie powinny jednak one przyćmić pastelowej aranżacji. Dzięki modnym, jasnym błękitom stworzymy natomiast super modną, urokliwą przestrzeń w stylu hampton.

Absolutnym hitem w tym roku są takie kolory w sypialni, które mocno nawiązują do otaczającej nas przyrody. W ekologicznych sypialniach wszędobylskie są neutralne barwy ziemi. Trendem są sypialnie botaniczne, zdominowane przez różnorodne odcienie zieleni i mocno egzotyczne motywy. Tutaj na ścianach rządzą naturalne mchy lub panele, które do złudzenia przypominają żywą roślinność.