Dobry materac do łóżka jest niezbędnym elementem w każdej sypialni. Gwarantuje wygodny i zdrowy wypoczynek, umożliwiając skuteczną regenerację organizmu. Na rynku dostępne są różnorodne modele, różniące się wymiarami, miękkością czy wypełnieniem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając materac do łóżka?

Jakie materac wybrać?

Odpowiednia twardość i podział na strefy

Oferowane w sprzedaży materace do łóżka charakteryzują się zmienną twardością. Jest ona oznaczana za pomocą symboli od H1 do H5, gdzie najniższa wartość liczbowa wskazuje na największą miękkość, a modele z symbolem H4 lub H5 należą do najbardziej twardych. Dla kogo będą odpowiednie poszczególne wersje?

  • Jeśli z materaca będzie korzystać dziecko lub osoba lekka, wybierzmy raczej miękki egzemplarz H1 albo H2.
  • Dla cięższych dorosłych odpowiedni będzie materac z symbolem H3 lub H4, określany jako średnio miękki lub średnio twardy.
  • Dla ludzi o wadze powyżej 100 kg wskazana jest najtwardsza wersja H5, która jest jednocześnie dość rzadko spotykana w sprzedaży.

Prócz ogólnej twardości, materac do łóżka często posiada podział na strefy. Nowoczesne modele mogą być wyposażone nawet w kilka sektorów, które dostosowują się do wybranych partii ciała, gwarantując najlepszy komfort wypoczynku. W sprzedaży najczęściej zobaczymy wersje 3, 5 lub 7-strefowe, które zapewniają zróżnicowany poziom twardości pod głową, ramionami, kręgosłupem, miednicą, udami, łydkami i stopami.

Rodzaje wypełnienia

Jeśli zdecydowaliśmy się na określoną twardość materaca do łóżka, powinniśmy wziąć pod uwagę także materiał, z którego jest on wykonany. W sklepach oferowane są modele z samej pianki lub lateksu, a także wyposażone w sprężyny czy dodatkowe wypełnienie kokosowe. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

Materac piankowy

Materac piankowy to najtańszy na rynku model, często stosowany w łóżkach najmniejszych dzieci. Zazwyczaj nie jest on zbyt trwały oraz słabo dopasowuje się do kształtu ciała. Jeśli chcielibyśmy kupić materac piankowy, wybierzmy wersje termoelastyczne lub wysokoelastyczne. Są one znacznie bardzie wytrzymałe, zapewniają dobry komfort wypoczynku, a dodatkowo gwarantują niezbędną cyrkulację powietrza.

Materac lateksowy

Od pewnego czasu stale rosnącą popularnością cieszą się materace lateksowe. Są one trwałe i odpowiednio elastyczne, gwarantując możliwość długotrwałej i ergonomicznej eksploatacji. Ponadto są przewiewne oraz wykazują cechy antybakteryjne i antygrzybiczne, będąc produktem szczególnie przyjaznym dla alergików.

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy to model wyposażony w warstwę pianki i lateksu oraz pracujące niezależnie od siebie sprężyny schowane w osobnych, materiałowych koszulkach. Dzięki temu znacznie zmniejszone zostają hałasy, generowane w czasie poruszania się na łóżku. Taki egzemplarz jest elastyczny i dopasowuje się kształtu ciała, gwarantując wygodny odpoczynek – szczególnie osobom o wyższej masie ciała.

Materac bonelowy

W szerokiej gamie materacy do łóżka zobaczymy także nieco mniej popularne modele bonelowe, zbudowane z połączonych sprężyn tworzących siatkę oraz ukrytych pod warstwą pianki lub maty kokosowej. Są one stosunkowo tanie, jednocześnie nie oferując najwyższego komfortu, a nierzadko także skrzypiąc w trakcie użytkowania.

Wybór materaca do łóżka powinien być starannie przemyślany. Musi on uwzględniać masę ciała użytkownika, jego indywidualne preferencje, a także względy zdrowotne. Połączenie wszystkich tych cech zapewni wygodny i efektywny wypoczynek przez długi okres czasu.