Urokliwy, lekki i przytulny styl skandynawski doczekał się współcześnie bardzo wielu odsłon. Coraz bardziej popularne staje się łączenie go z innymi aranżacjami, takimi jak boho, retro, a nawet glamour. Co wyznacza typową stylistykę skandynawską? Na pewno niezwykle istotne jest odpowiednie zaaranżowanie ścian, podłóg, mebli oraz oświetlenia. Urządzając salon w stylu scandi należy ponadto zwrócić baczną uwagę na dobór dekoracji, gdyż tak naprawdę to one będą ostatecznie podkreślać klimat wnętrza i świadczyć o jego unikalnym, skandynawskim charakterze.  

Salon w stylu skandynawskim

Skandynawskie klimaty – jak samodzielnie zaaranżować wnętrze idealne? 

Jeśli pragniemy, by w naszym salonie zapanował klimat skandynawski to bezwzględnie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. To, czy uzyskamy ostatecznie wnętrze nowoczesne lub też z nutką tradycji będzie w ogromnej mierze zależało od jego architektury. Wysokie salony z obecnymi łukami i kominkami będą zawsze prosić się o ponadczasowe rozwiązania. Urządzając apartament w designerskim budynku najłatwiej jest skusić się na minimalizm, aczkolwiek w tym przypadku nie musi to być regułą. Na początek zawsze zadbajmy o najistotniejsze szczegóły, które zdeterminują stylistykę scandi. Będą to przede wszystkim jasne ściany o różnych odcieniach bieli lub beżu. Wnętrze skandynawskie musi być jasne, pełne słońca i sprawiać wrażenie przestronnego. Na podłodze idealnie prezentować się będą jasne panele o strukturze drewna. Istotne są ciepłe barwy, które optycznie ocieplą wnętrze. Kolorystyka powinna być jasna, subtelna i zgaszona, ale ciepła i przytulna. Zimna biel obecna w pomieszczeniach scandi zawsze musi być przełamana ciepłym brązem. Ta sama zasada dotyczy wszystkich mebli i lamp. Gdy zdecydujemy się na biały stolik to koniecznie zainwestujmy też w szarą sofę z drewnianymi nóżkami i meblościankę, której partie będą pokryte drewnem w tym samym odcieniu. Wszelkie mocne, intensywne i soczyste barwy, które dominują nad wnętrzem zawsze przekreślą ideę subtelnego stylu skandynawskiego. 

Odpowiednie dekoracje w salonie scandi – klucz do sukcesu

Ozdoby w każdym pomieszczeniu są przysłowiową wisienką na torcie. Te niewielkie przedmioty decydują o ostatecznym klimacie wnętrza. Wszystkie razem powinny idealnie ze sobą współgrać. Ich właściwy dobór jest zawsze sporym wyzwaniem. Jakie dekoracje zawsze mocno podkreślą stylistykę skandynawską? Oto kilka przykładów:

  • minimalistyczny, wtapiający się w tło wystrój okien,
  • żywe rośliny w stonowanych donicach,
  • obrazy oprawione w klasyczne ramki,
  • subtelne dywany, chodniki, pledy, koce i ozdobne poduszki,
  • obrusy wykonane z naturalnych tkanin,
  • kompozycje ze świeczek,
  • małe lampki z lnianymi abażurami,
  • rozmaite dekoracje z ekologicznych materiałów. 

Styl skandynawski ma w sobie wiele z mody ekologicznej. Skandynawskie aranżacje są naturalne, spokojne i żyjące w harmonii z przyrodą. Światło przedostające się do wnętrza przez okna nie może być zakłócane bogatym wystrojem. Niemal niewidoczne zasłony o odcieniach beżu, bieli, czy też szarości zawsze dają pierwszeństwo promieniom słońca. Dekoracje parapetu mogą jedynie ograniczać się do niewielkich, minimalistycznych roślin w pastelowych doniczkach. Żywe rośliny wręcz muszą być obecne we wnętrzu scandi jednak nie powinny go przytłaczać, gdyż wówczas wkroczylibyśmy w pole stylu botanicznego. Na ścianach zawsze doskonale prezentują się obrazy w standardowych ramkach także tych w kolorze czerni. Warto stworzyć oryginalną kompozycję z obrazów różnej wielkości. Na ściennych półkach wyeksponujmy kolekcje świeczek i zdjęcia w ramkach. Postawmy na różnorodne, ekologiczne ozdoby wykonane z wikliny, rattanu, czy też naturalnego drewna. Na podłodze idealnie sprawdzi się niewielki, stonowany dywan. Zwróćmy również uwagę na poduszki dekorujące kanapę oraz fotele. Powinny być różnorodne. Obok pastelowej kolorystyki wskazane są także pojedyncze poduszki geometryczne i o kontrastowych barwach, które podkreślą całość aranżacji. Soczyste barwy są tak naprawdę wskazane tylko w tym jednym przypadku. Styl skandynawski nie może oczywiście istnieć bez naturalnych pledów, koców oraz lnianych lub bawełnianych obrusów.