Boho to mieszanka wielu stylów, która pozwoli nam zaaranżować ciepłe, przytulne i interpersonalne wnętrze. Łączy ona w sobie motywy etniczne, design znany z lat 60., hipisowską wolność i wiejską sielankę, dodając pomieszczeniom domowej i szykownej atmosfery. Nurt ten warto wykorzystać szczególnie w pokoju dziennym, w którym spędzamy znaczną część wolnego czasu. Jak urządzić salon w stylu boho?

Salon w stylu boho

Kolorystyka salonu w stylu boho

Podstawą stylu boho są jasne, naturalne barwy. Stonowane biele, szarości, beże i brązy powinny obowiązkowo pojawić się na ścianach i podłodze naszego salonu. Aby jednak nie był on zbyt nudny, możemy pokusić się o zastosowanie wstawek o odmiennej kolorystyce we wnękach i załamaniach ścian. Doskonale sprawdzą się tutaj tapety bądź płytki imitujące drewno, starą cegłę lub inne motywy, typowe dla życia na wsi.

Etniczne wzory

W salonie w stylu boho nie może zabraknąć folkowego i etnicznego wzornictwa. Zależnie od naszych upodobań, możemy przyozdobić pomieszczenie poduszkami z łowickim motywem czy serwetami z góralskim haftem. Takie dekoracje znajdziemy zarówno w tematycznych sklepach, jak i na babcinym strychu. Ponadto w trakcie aranżacji warto wykorzystać wzory etniczne. Na naszym dywanie, zasłonach czy narzucie może zatem pojawić się mozaika rodem z Maroka, afrykański patchwork czy romby niczym z krainy Azteków. Pamiętajmy jednak, by zanadto nie mieszać deseni. Wybierzmy wiodący motyw, który nieco ożywi stonowaną, bazową kolorystykę pomieszczenia, a zarazem nie wprowadzi nadmiernego chaosu w naszym wnętrzu.

Rustykalne i naturalne dodatki

Urządzając salon zgodny z nurtem boho, powinniśmy umieścić w nim elementy wykonane z plecionki. Łapacze snów, makramy, wiszące kwietniki ze sznurka czy wyplatany chodnik będą doskonale komponować się z innymi rustykalnymi dodatkami, wnosząc do wnętrza nieco hipisowskiego stylu. Boho, który w znacznej mierze bazuje na naturalnych elementach wyposażenia, powinien obfitować również w organiczną zieleń. Z tego względu w naszym salonie zastosujmy liczne kwiaty w donicach i wazonach, które uzupełnią całą aranżację.

Dekoracje związane ze sztuką

Boho to nurt uwielbiany przez artystów, którzy lubują się w pięknie urządzonych wnętrzach. Sprawia to, że salon w stylu boho możemy z powodzeniem udekorować ozdobami związanymi ze światem sztuki. Na tle jasnej ściany pięknie będą prezentować się malunki o intensywnej kolorystyce, a na komodzie o wysmukłych nóżkach – ciekawe rzeźby. Chcąc podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia, warto przyozdobić go także rękodziełem, zarówno tym samodzielnie wykonanym, jak i zakupionym u ulicznych artystów.

Styl boho to swoisty miszmasz, który umożliwia stworzenie prawdziwie przytulnego i domowego wnętrza. Bogaty w kolory, wzory i ozdoby, pozwala na niemal dowolne łączenie elementów z różnych nurtów, doskonale wpisując się w potrzeby osób preferujących swobodę w dekoracji mieszkania. Weźmy go szczególnie pod uwagę, jeśli planujemy urządzenie salonu, a zarazem nie możemy zdecydować się na konkretny styl. Dzięki niemu bowiem wykorzystamy zarówno rodzinne pamiątki, jak i ulubione rośliny czy niepowtarzalne rękodzieło, kreując ciepłe i zindywidualizowane miejsce do codziennego wypoczynku.