Akwarium w roli salonowej dekoracji spotykane jest stosunkowo rzadko. Panuje powszechne przekonanie, że jest to kosztowna i czasochłonna ozdoba. Ma ona jednak szereg zalet. Oto powody, dla których warto rozważyć obecność akwarium we własnym domu.

Elegancka ozdoba

Wbrew pozorom, koszty, poniesione na budowę oraz urządzanie akwarium, wcale nie muszą być wysokie! Wystarczy, że zamiast środowiska słonowodnego odtworzymy w nim to słodkowodne. Taki zbiornik jest przede wszystkim łatwiejszy w obsłudze. Cena słodkowodnych ryb na ogół jest kilku lub kilkunastokrotnie niższa od tych, które żyją w morzach. Gupikom czy welonkom nie można natomiast odmówić uroku. Akwarium, w którym żyją ryby pochodzące z jezior, jest bardzo efektowną i elegancką ozdobą każdego salonu. Przyciągnie ono uwagę oraz podziw naszych gości i będzie doskonałym zaczątkiem ożywionych dyskusji podczas wielu przyjęć.

akwarium_w_salonie

Zajmujące hobby

Akwarium to coś więcej niż dekoracja. Z czasem zajmowanie się nim może przerodzić się w życiową pasję. Na aranżację jego wnętrza możemy poświęcać długie godziny. Z fascynacją zaczniemy eksplorować akwarystyczne sklepy w poszukiwaniu nowych gatunków ryb oraz roślin. Być może pokusimy się o własnoręczne wykonanie ozdób. W internecie oraz na półkach księgarń nie brakuje też specjalistycznych materiałów, dzięki którym możemy stale poszerzać naszą wiedzę z zakresu akwarystyki czy ichtiologii.

Rozwiązanie dla alergików

Być może zawsze marzyliśmy o posiadaniu pupila, ale nie pozwalała na to nasza alergia na sierść ssaków. Co prawda rybki nie zastąpią nam psa czy świnki morskiej, ale o nie również trzeba dbać, regularnie zmieniać wodę oraz podawać pokarm. Te zwierzęta, choć niewielkie, mogą być naprawdę fascynujące. Zza szyby możemy obserwować ich zachowanie oraz zwyczaje. Na akwarium, w przeciwieństwie do kota czy królika, mogą sobie pozwolić również osoby zapracowane, których nie ma w domu całymi dniami. Rybki potrafią bowiem same się sobą zająć, pod warunkiem, że spełnimy ich podstawowe potrzeby.

Lekarstwo na stres

Akwarium w salonie to dekoracja, która doskonale łagodzi stres. Obserwowanie powolnie pływających rybek zmniejsza napięcie i pozwala choć na moment odłożyć codzienne troski na dalszy plan. Wodne rośliny sprawiają z kolei, że nasze oczy odpoczywają, podobnie jak wówczas, gdy nasz wzrok skierowany jest na zieloną trawę czy korony drzew. Po jakimś czasie od nabycia akwarium możemy stwierdzić, że niepotrzebny jest nam już telewizor. Ryby potrafią wszak zapewnić więcej wrażeń niż niejeden serial.

obserwowanie_rybek_w_akwarium

Bez względu na styl

Ostatnia z poruszanych tu zalet akwarium to fakt, że jest to ozdoba uniwersalna. Aby mieć je w domu, nie musimy spełniać warunków architektonicznych czy aranżacyjnych. Bez problemu dopasujemy je bowiem do salonu urządzonego w dowolnym stylu. Wielkość pomieszczenia również nie ma znaczenia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wygospodarować dużej przestrzeni, zdecydujmy się na mniejsze akwarium, zamieszkane przez kilka ryb. Jeśli zależy nam na tym, by stało się ono integralną częścią meblościanki czy stolika kawowego, skorzystajmy z pomocy jednej z firm, które profesjonalnie zajmują się montażem akwariów.