Wyznaczenie granic posesji za pomocą ogrodzenia to nie tylko ochrona mienia przed nieproszonymi gośćmi, ale również dopełnienie aranżacji domu i ogrodu. Z uwagi na fakt, że ogrodzenie będzie służyło nam przez wiele lat, powinno być trwałe, odporne na najtrudniejsze nawet warunki atmosferyczne, oraz oczywiście współgrać z otoczeniem. Poznajmy zalety różnych rozwiązań i sprawdźmy, jakie ogrodzenie do domu wybrać.

Jakie ogrodzenie dla domu wybrać?

Ogrodzenie z gotowych elementów – panelowe

Najczęściej ogrodzenie panelowe kojarzy się z konstrukcjami z grubego drutu, lub stali, otaczające osiedla, tereny rekreacyjne i sportowe, oraz przestrzenie przemysłowe i produkcyjne. Jednak okazuje się, że ten typ ogrodzenia można wykonać również z drewna, a nawet betonu, kluczowy jest bowiem sposób montażu części składowych. Panele ogrodzeniowe mocowane są do słupków, a elementy ogrodzenia najczęściej łączone są za pomocą złączek, obejm i śrub. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu, krótki czas trwania procesu usadowienia parkanu na posesji, a także korzystna cena. Estetyczny wygląd, trwałość, oraz brak konieczności przeprowadzania częstych konserwacji ogrodzeń panelowych wykonanych z drutu i stali przysporzyło im sporej popularności. Jeśli zdecydujemy się na ten typ ogrodzenia, uzyskamy ażurową, lecz jednocześnie niezwykle trwałą konstrukcję.

Pełne ogrodzenie – dyskrecja i bezpieczeństwo

Pragnąc osiągnąć maksimum prywatności, rozważmy ogrodzenie pełne wykonane z cegły, kamienia, lub betonu. Duży wybór kolorystyczny cegły i kamienia pozwala na dostosowanie stylu płotu do otaczającego terenu, a ogromna trwałość i odporność konstrukcji nie wymaga praktycznie żadnych prac naprawczych i konserwacyjnych. Dla sympatyków posesji w stylu nowoczesnym doskonałym rozwiązaniem będzie ogrodzenie betonowe, które obecnie w niczym nie przypomina płotów sprzed lat wykonanych z elementów o nieatrakcyjnych kształtach. Współcześnie wysoki mur z surowego betonu to synonim nie tylko bezpieczeństwa, ale również wysokiej wytrzymałości i niebanalnej minimalistycznej stylistyki, która doskonale komponuje się z nowoczesnym budownictwem. Ogrodzenie pełne zapewnia nam sporą dawkę prywatności, ponieważ posesja całkowicie ukryta jest przed wzrokiem przechodniów.

Melanż materiałów – nowoczesne ogrodzenia łączone

Połączenie w ogrodzeniu różnych materiałów umożliwia nam osiągnięcie wyjątkowego efektu stylistycznego, pozwalającego wyróżnić się konstrukcji na tle innych płotów. Zazwyczaj spotykamy się z atrakcyjnym wizualnie powiązaniem słupów z cegły lub kamienia ze stalowymi, lub drewnianymi przęsłami. Jednak poszukiwanie coraz to nowych inspiracji i niebanalnych rozwiązań, skłoniło producentów do wprowadzenia na rynek ogrodzeń gabionowych, które dodatkowo można wypełnić szkłem. Ogrodzenie gabionowe można również połączyć z metalowymi przęsłami, dodając mu industrialnego charakteru. Niezwykle trwałym i odpornym na każe warunki atmosferyczne pomysłem, jest połączenie betonowych paneli z metalowymi wyrazistymi słupami, przy czym panele mogą stanowić monolityczny element, lub tworzyć ażurową poziomą, lub pionową konstrukcję.