Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny system grzewczy, coraz częściej stosowany w prywatnych domach i obiektach firmowych. Jest niezwykle wydajny, w równomierny sposób rozprowadzając ciepło w pomieszczeniach. Jednocześnie – dzięki ukryciu go pod podłogą – jest całkowicie niewidoczny, pozytywnie wpływając na ogólną estetykę każdego lokalu. Łączy on w sobie liczne zalety, które od kilku lat przynoszą mu stale rosnącą popularność. Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe- czy warto?

Optymalny komfort cieplny

Ogrzewanie podłogowe – zarówno wodne, jak i elektryczne – gwarantuje równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu. Odczuwalne już na poziomie podłogi pozwala na obniżenie ogólnej temperatury we wnętrzach nawet o 2º Celsjusza bez utraty optymalnego komfortu termicznego. Ciepło unoszące się znad posadzki jest najlepiej tolerowane przez ludzki organizm, skutecznie grzejąc stopy, a zarazem oferując dobrze wyważoną temperaturę już na poziomie tułowia.

Wysoka estetyka wnętrza

Rurki lub maty przeznaczone do ogrzewania podłogowego są chowane pod posadzką – w wylewce lub bezpośrednio pod panelami lub płytkami ceramicznymi. W konsekwencji są one całkowicie niewidoczne, nie zaburzając ogólnej estetyki wnętrza. Domy ogrzewane w ten sposób są pozbawione szpecących tradycyjnych grzejników. Dzięki temu znacząco zwiększają się także możliwości aranżacyjne w poszczególnych pomieszczeniach, pozwalające na maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Ekonomiczne ogrzewanie

Możliwość obniżenia temperatury we wnętrzach powoduje także mniejsze zapotrzebowanie budynku na opał. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu coroczne oszczędności sięgają nawet kilkunastu procent. Dodatkowo takie niskotemperaturowe instalacje doskonale współpracują z panelami fotowoltaicznymi lub pompą ciepła, do minimum ograniczając wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto wspomnieć także o dużej bezwładności cieplnej, która sprawia, że nagrzana podłoga po wyłączeniu zasilania jeszcze przez długi czas utrzymuje wyższą temperaturę, oddając ją do otoczenia.

Doskonałe rozwiązanie dla alergików

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb alergików i astmatyków. Wyeliminowanie gromadzących kurz grzejników oraz brak konwekcji powietrza nad nimi pozwala na znaczne ograniczenie objawów chorobowych towarzyszących alergii. Dodatkowo powietrze w domach z ogrzewaniem podłogowym nie jest aż tak suche, jak w budynkach z tradycyjną instalacją. Przyczynia się to do słabszego rozwoju roztoczy, pozytywnie przekładając się na stan zdrowia osób uczulonych.

Wady ogrzewania podłogowego

Rozważając wykonanie ogrzewania podłogowego, powinniśmy wziąć pod uwagę także pewne wady tego rozwiązania. Będzie to przede wszystkim nieco wyższy koszt inwestycji oraz konieczność jej realizacji przed ułożeniem posadzki. Dodatkowo taka instalacja ogranicza możliwość wyboru wykończenia podłogi – może ona nie zapewniać wystarczającej ilości ciepła przy pokryciu drewnianym czy puszystych dywanach. Zalety ogrzewania podłogowego przewyższają jednak jego wady, co znajduje odzwierciedlenie w ilości wykonanych do tej pory systemów zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie.

Podłogowe instalacje grzewcze to doskonały sposób na niedrogie i wygodne ogrzewanie wnętrza domu czy firmy. Zapewniają one optymalny komfort użytkowania, nie zaburzają estetyki wnętrza, a dodatkowo są przyjazne dla alergików, pozytywnie przekładając się na samopoczucie wszystkich osób korzystających z budynku.