Wybór właściwej ceramiki łazienkowej ma znaczenie nie tylko w wymiarze funkcjonalnym, jest to również decyzja wpływająca na aspekt ekonomiczny związany z rachunkami za media. Uwzględniając priorytety, indywidualne potrzeby, upodobania higieniczne oraz metraż łazienki, warto poznać zalety i wady zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej. Sprawdźmy, w jakich okolicznościach najlepiej sprawdzi się wanna, a w jakich prysznic.

Wanna czy prysznic- wyposażenie łazienki

Prysznic — wygoda i funkcjonalność

Kabina prysznicowa tworzy w łazience nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń natryskową. Z szybkiego prysznica zadowolone będą szczególnie osoby aktywne, które cenią sobie każdą minutę czasu spędzaną w łazience przed wyjściem do pracy, lub po powrocie do domu. Decydując się na kabinę prysznicową, zyskujemy w pomieszczeniu więcej miejsca, a tym samym ogrom możliwości aranżacyjnych pozwalających na umieszczenie w łazience wszystkich niezbędnych sprzętów. Kabina prysznicowa jest idealnym rozwiązaniem dla:

  • osób starszych i niepełnosprawnych mających problemy z poruszaniem się,
  • ludzi aktywnych i uprawiających sporty,
  • dużych rodzin lub mieszkań z wieloma współlokatorami,
  • osób ceniących sobie niskie koszty zużycia wody,
  • niewielkich i nieustawnych łazienek.

Spośród wielu modeli dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługują nowoczesne kabiny prysznicowe z hydromasażem lub biczami wodnymi, wyposażone w nastrojowe energooszczędne oświetlenie LED. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest mata antypoślizgowa na dnie prysznica, a także zamontowane w kabinie siedzisko, które zwiększa komfort użytkowania. Uwzględniając dużą różnorodność rozmiarów, kształtów oraz typów kabin, prysznic stanowi idealnie wyposażenie zarówno dużych, jak i małych łazienek.

Wanna — komfort i luksus

Wanna najlepiej sprawdzi się w większych łazienkach usytuowanych w domach jednorodzinnych, lub apartamentach. Wzornictwo dyktowane najmodniejszymi trendami, duży wybór kształtów i rozmiarów, oraz funkcje specjalne jak dysze z hydromasażem, którymi kuszą producenci zdecydowanie rozbudzają kreatywność dekoratorów wnętrz oraz właścicieli aktualnie aranżowanych łazienek. Jednak aby zdecydować się na komfort gorącej kąpieli rozluźniającej mięśnie po ciężkim dniu, należy dysponować odpowiednim metrażem pomieszczenia. W mieszkaniach usytuowanych w bloku, gdzie metraż łazienki jest bardzo ograniczony, zwykle zalecana jest wanna prostokątna, która idealnie wkomponuje się w niewielką ilość miejsca. W dużych łazienkach można pozwolić sobie na luksus posiadania dużej  wanny narożnej, owalnej, lub żeliwnej o wyjątkowym designie na stylizowanych nóżkach. Na wannę w łazience powinny postawić osoby, które lubują się w długich kąpielach, oraz te, które mają małe dzieci. Należy przygotować się co prawda na czasochłonne napełnienie wanny wodą, jednak wyjątkowe doznania relaksujące i odprężające są tego warte. Łatwość utrzymania czystości wanny wynika z jej gładkiej powierzchni, wystarczy łagodny detergent oraz woda użyte do jej umycia po każdej kąpieli, aby ponownie zachwycała połyskiem.