Wizualizacje, zdjęcia i projekty przedstawiające kuchnie z wyspą są niezwykle ciekawe: myślę, że wielu z nas to właśnie atrakcyjny wygląd przekonał do tego rozwiązania. Osobiście sądzę jednak, że jeszcze ważniejsze są ich zalety praktyczne. Wbrew pozorom, wyspa kuchenna ma niewiele wad i sprawdzi się w wielu wnętrzach, nawet w tych niewielkich. Kuchnia z wyspą sprawia, że gotowanie jest jeszcze bardziej przyjemne, a sprzątanie po nim szybsze.

kuchnia_z_wyspa

Kuchnia z wyspą to praktyczne rozwiązanie

Przeniesienie sprzętu AGD i przynajmniej części mebli na środek kuchni sprawia często, że staje się ona bardziej ustawna. Nie jest tak jednak zawsze: wszystko zależy od dobrego planu, od ergonomicznego rozkładu mebli i urządzeń, a wreszcie od naszych osobistych potrzeb. W niektórych kuchniach sprawdzą się lepiej rozwiązania całościowe – przeniesienie całości wyposażenia na środek kuchni i pozostawienie wolnych ścian. W innych lepsze będzie pozostawienie przy ścianach przynajmniej części szafek.

Najczęściej wybieranym, ale niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem jest jednak kuchnia otwarta, a więc w praktyce ustawienie wyspy kuchennej w wydzielonej części salonu. Musimy też zastanowić się czy chcemy, aby wyspa kuchenna stanowiła jednocześnie kącik jadalny, połączony ze stołem i krzesłami.

Kuchnia z wyspą to nowoczesne i coraz częściej wybierane rozwiązanie. Nowoczesna aranżacja kuchni dąży do tego, by była ona pomieszczeniem otwartym, przestrzennym. W pomieszczeniu takim lepiej się czujemy, a także wygodniej nam się pracuje, gdyż nic nie ogranicza swobody ruchów. Jednocześnie kuchnia z wyspą integruje domowników, zwłaszcza gdy jest połączona z kącikiem jadalnym. Gotować może w niej kilka osób na raz, a we wspólnym posiłku uczestniczyć może cała rodzina: także ta osoba, która w tym samym czasie pracuje w kuchni.

Do innych zalet kuchni z wyspą należy możliwość stworzenia efektownego baru. W przypadku kuchni otwartych pozwala on na bardzo ciekawe oddzielenie przestrzeni roboczej od wypoczynkowo-reprezentacyjnej. Inną zaletą jest skrócenie dystansu między urządzeniami: marząc o dużej kuchni, zapominamy często, że nadmierna wielkość także może stać się problemem i utrudniać sprzątanie.

Wyspa kuchenna w małej kuchni i w innych pomieszczeniach

Niewielka wyspa kuchenna sprawdzi się nie tylko w klasycznej kuchni. Możemy ją umieścić także w salonie, korytarzu, przedpokoju, a nawet gabinecie, pomieszczeniu biurowym lub sypialni. Będzie wtedy pełnić rolę kącika kawowego, w którym szybko przygotujemy ciepłe przekąski i napoje. Do urządzenia takiej niewielkiej, dodatkowej wyspy kuchennej wystarczą:

  • mały. jednokomorowy zlewozmywak
  • kilka szafek lub szuflad u podstawy wyspy kuchennej
  • mała lodówka 
  • niewielka kuchenka (nawet jednopalnikowa)
  • niewielkie miejsce do pracy
  • miejsce na czajnik elektryczny i ekspres do kawy

Jeśli dobrze ją zaplanujemy, tego rodzaju wyspa kuchenna może zająć nie więcej, niż jeden metr kwadratowy. W kawalerce, mieszkaniu studenckim i w domach osób, które rzadko gotują może nawet zastąpić pełnowymiarową kuchnię – zyskamy wtedy w domu dodatkowy pokój. W przypadku tak niewielkiej wyspy kuchennej nie są potrzebne wyciągi i okapy. Nad wyspą możemy więc urządzić rodzaj antresoli lub podwiesić dodatkowe szafki.

Warto więc urządzić kuchnię z wyspą także wtedy, kiedy mamy na nią mało miejsca. Kuchnia z wyspą daje nam dostęp do przestrzeni roboczej z kilku stron. Oczywiście zmniejsza to niewygodę związaną z ciasnym pomieszczeniem.

Kuchnia z wyspą – nie tylko same zalety

Kiedy sam planowałem kuchnię z wyspą spotykałem się z opiniami, że wiążą się z nią liczne niewygody. Z kuchni do salonu przechodzą hałasy, kuchenny bałagan widać z pomieszczeń reprezentacyjnych, a zapach gotowania i unosząca się po salonie para wodna są męczące. Nie są to jednak przecież wady tylko kuchni z wyspami – to wady występujące w każdej kuchni otwartej na salon, nie oddzielonej ścianami od innych pokojów. Moja wyspa kuchenna jest po prostu w… kuchni. Nie otwierałem jej na salon, chcąc uniknąć wszystkich tych problemów.

Główna wada wysp kuchennych jest jednak rzeczywiście to, że nie wszędzie da się je umieścić. Szczególnie w długich, ale wąskich kuchniach nie będzie to praktyczne rozwiązanie. Wyspa kuchenna sprawdzi się nawet w małej kuchni pod warunkiem, że jej plan bardziej jest bliższy do kwadratu, niż wydłużonego prostokąta. Nie sprawdzi się jednak nawet w największej kuchni, która ma wydłużony kształt.

Dużym problem praktycznym są natomiast instalacje. Jeśli chcemy przebudować zwykłą kuchnię na kuchnię z wyspą, musimy często całkowicie przearanżować instalacje wodne, elektryczne i gazowe. Problemem może być także montaż wyciągu kuchennego oraz rozpryskiwanie się po całym pomieszczeniu tłuszczu z umieszczonej w centrum płyty kuchennej.